Doğal Burun

Septorinoplasti ameliyatında amaç; kişinin rahat nefes alabildiği, kişiye bakıldığında doğal gözüken ve kişinin bir cerrahi müdahale geçirdiği kolayca fark edilmeyen bir burun tasarlamaktır.

 

Eğri Burun

Eğri burun ülkemizde en sık karşılaştığımız şekil bozukluklarından biridir.
Eğri burun vakalarında nefes alamama şikayeti ön planda olup burnun dışarısındaki eğrilik düzeltilmeden burnun içerisindeki eğrilik düzelmez ve sağlıklı nefes alınamaz. Bu vakaların sadece nefes alamama şikayetinin çözümü için de estetik amaçlı burun ameliyatı uygulanmalıdır.

 

 

Çıkıntılı Burun

Çıkıntılı burun vakalarında burun sırtındaki çıkıntı (hump) nedeniyle estetik şikayetler ön plandadır. Ameliyat sonrasında kadınlarda hafif kavisli, erkeklerde ise biraz daha düz bir burun görünümü arzu edilir.

 

 

Büyük Burun

Burnun kişinin yüzüyle orantılı ve uyumlu olması önemlidir.

 

Burun Ucu Genişliği

Burun ucunun pinpon topu gibi geniş olması estetik açıdan rahatsızlık verir.
Bu tür vakalarda burun ucu orantılı olmalı ve göze batmamalıdır.

 

Burun Ucu Düşüklüğü

Burun ucu düşüklüğünde burun uzun görünür, burun ucunun aşırı kalkık olması durumda ise domuz burnu olarak adlandırılan istenmeyen bir durum oluşur.
Bu vakalarda burun normal açıda olmalıdır. Bununla beraber; kadınlarda biraz daha kalkık olabilir.

 

Burun Kökü Çöküklüğü

Burnunun alın ile birleşme noktasındaki dar açıyı ifade eden burun kökü çöküklüğü, burnunun estetik açıdan doğal hale getirilmesiyle çözülür.

 

Burun Çöküklüğü

Burun çöküklüğü (saddle nose) doğuştan olabileceği gibi geçirilmiş ameliyat veya travmaya bağlı da gelişebilmektedir. Bu tür vakalarda kulaktan ya da kaburgadan ilave kıkırdak dokusu almak gerekebilir.

 

Nazal Valv Cerrahisi

Doğuştan olan ya da ameliyat veya travmaya bağlı gelişmiş burnun yan kıkırdak çatısındaki çökme; estetik şikayetler bulunmasa da nefes alamama sorununa neden olabilir. Bu tür vakalarda kulaktan ya da kaburgadan ilave kıkırdak dokusu almak gerekebilir.

 

Foksiyonel Rinoplasti

Bazı vakalarda nefes alamama şikayetinin çözümü için burnun dışına da müdahale etme mecburiyeti doğar. Bu tür durumlarda nefes alamama şikayetinin çözümünün yanında estetik bir burun görünümü de sağlanır.

 

Sekonder Septorinoplasti

Daha önce başka bir merkezde rinoplasti ameliyatı geçirmiş, lakin varılan sonucun estetik açıdan tatminkar olmadığı durumlarda septorinoplasti uygulanabilir. Akıldan çıkartılmamalıdır ki bu tür vakalardaki cerrahinin zorluğu ve başarı oranı ilk kez ameliyat olacak vakalara göre düşüktür. Genellikle kulaktan veya kaburgadan ilave kıkardak dokusu almak gerekir. Dahası; bu tür durumlarda ameliyatın kendisi kadar ameliyat öncesinde yapılan görüşmenin ve muayenenin önemi büyüktür. Eğer hekim, hastanın yararına olmayacağını ve daha iyiye doğru olmayacak bir cerrahi girişimi önermeyebilir.