BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI: SEPTORİNOPLASTİ

Burun estetiği, rinoplasti ya da estetik burun ameliyatı olarak isimlendirilen ameliyat, burnun şeklini ve solunum fonksiyonunu normal hale getirmeyi amaçlayan bir cerrahi işlemdir. Bu cerrahi işlem yalnız burnun dış görünümünü düzeltmeyi amaçlamaz, aynı zamanda burnundan rahat nefes almayı sağlamayı hedefler. Septorinoplasti olarak da bilinen bu operasyon yüz iskeleti gelişmesini tamamlamış, 16 yaşından büyük kimselere uygulanabilir. Burun estetiği için üst yaş sınırı bulunmamaktadır.

İdeal burun konusunda hemfikir olduğumuz misafirimiz, cerrahi işleme dair herhangi bir engel olup olmadığı açısından ameliyattan önce anestezi uzmanı tarafından muayene edilir ve gerekli tetkikleri değerlendirilir. Anestezi uzmanı açısından sorun teşkil etmeyen misafirimiz genel anestezi altında ortalama dört saat süren estetik burun ameliyatına alınır. Estetik burun ameliyatında burun içine ve burun dışına tampon ya da splint’ler konur. Bu tür malzemeler misaifirimizin burnunun sağlıklı iyileşmesi için önemlidir. Eskiden kullanılan bez tamponlar rahatsız etmekteydi, ancak son zamanda geliştirilen ve bizim tercih ettiğimiz yumuşak silikon tamponlar misafirimize rahatsızlık vermemekte ve çıkartırken kayarak gelmektedir. Bez tamponlar gibi dokulara yapışarak çıkartırken acı vermemektedir.

Rinoplasti genel anesteziyle uyutularak yapılabileceği gibi lokal anesteziyle uyuşturularak da yapılabilir. Bizim tercihimiz misafirimizin genel anesteziyle tamamen uyutularak ameliyat edilmesidir, bu şekilde misafirimiz hiçbir şey görmez ve hissetmez. Ameliyat sonrasında misafirimizin hayati fonksiyonları normale dönene kadar anestezi uzmanları ve ekibi gözetiminde gözlem altında tutulur. Bir gece hastanede misafir edilir, ertesi sabah tarafımızca misafirimiz görülüp değerlendirildikten sonra uygunsa pansuman ve kontrollere gelmek üzere taburcu edilir.

 

AMELİYATIN RİSKLERİ VE BİLGİLENDİRME

Her cerrahi müdahalede olduğu gibi burun estetiği ameliyatı için de kanama, enfeksiyon, alerji; burunda düzensizlik, kayma, asimetri ve yapışıklık gibi riskler vardır. Tecrübeli bir hekim tarafından ameliyatın gerçekleştirilmesi bu riskleri azaltır ama tamamen ortadan kaldırmaz. Ayrıca kişinin deri ve kıkırdak dokusu özelliklerine göre estetik burun ameliyatının “kişiye özgü” riskleri değişmektedir.
Ameliyat öncesi ameliyatı yapacak hekime ve anestezi uzmanına bu konuda danışılması ve ayrıntılı olarak bilgilendirilmesi önerilmektedir.