AMELİYAT ÖNCESİ: DEĞERLENDİRME VE PLANLAMA

Estetik ve güzellik dendiğinde “İdeal güzellik nedir?” sorusu akla gelmektedir. Bu soruya burun estetiği açısından baktığımızda sorunun cevabı zamana göre farklılık göstermektedir. Burun estetiği ameliyatlarının ilk uygulandığı 1900’lü yıllardan bugüne dek sadece kullanılan ameliyat tekniklerinde değil, ideal burun kavramında da değişim olmuştur. Eski yıllarda estetik burun ameliyatı olanlar daha sivri, daha küçük, aşırı kalkık ve daha yapay bir burun arzu ederken modern rinoplasti anlayışında doğal olan güzeldir kavramı tercih edilmektedir.

Estetik burun ameliyatı öncesi misafirimizle yapacağımız görüşme büyük önem arz etmektedir. Öncelikle misafirimizin burnunun içini ve dışını ayrıntılı muayene eder, şekil bozukluğunu ve olası nefes alma sorunlarını ayrıntılı değerlendiririz. Ardından misafirimizin bizden beklentilerini ve bizim yapabileceklerimizi konuşuruz. Bazen misafirlerimizin bizden kendileri için yararlı olmayacak istekleri olabilir, örneğin beğendikleri bir arkadaşının ya da bir sanatçının burnunun aynısını istemek gibi. Herkesin deri yapısı, kıkırdak yapısı ve yüz hatları farklı olduğu için başkasının ideal burnu, bir diğer kimsede çirkin ve yapay durabilecektir. Bu nedenle amacımız misafirimizi bir başkasına benzetmek değil, hastanın burnunu kendisine benzetmektir.

İdeal burun kavramı için bir temel kural vardır: Bir insanın yüzüne bakınca burnu dikkat çekiyorsa o burun anormaldir, eğer gözleri dikkat çekiyorsa o burun normaldir. Bu nedenle estetik olarak güzel şeklide nitelendirilen burun, kişinin yüz hatlarıyla uyumlu ve doğal olandır. Burun estetiği kişiye özgüdür. Zaten estetik burun ameliyatının zorluğu da bu durumdan; bilgi, beceri ve tecrübe gerektirmesinden kaynaklanmaktadır.

Burun estetiği sonucu nasıl bir burun elde edeceğimiz konusunda fikir vermesi için misafirimizin fotoğrafını çekip bilgisayar ortamında planlama yapıyoruz. Dahası; estetik burun ameliyatı görüşmesinde vaka örneklerini, burun estetiğinin uzun dönem (10 yıl) sonuçlarını, operasyonun risklerini ve misafirimizin zihnindeki aydınlatılması gereken tüm soru işaretlerini irdelemekteyiz.

Misafirimizin ve bizim zihnimizdekileri örtüştürmek ve ameliyat sonrası misafirimize sürpriz yapmamak için ameliyat öncesinde yapacağımız görüşme için en önemli aşamayı oluşturmakta olup eğer misafirimiz burun estetiği ameliyatı için uygun değilse veya yapılacak müdahale daha iyiye sebep olmayacak ise bu durumu detaylarıyla açıklamaktayız.
Burun estetiği ameliyatı görüşmesi ortalama 45 dakika sürmektedir.