AMETLİYAT SONRASI: İYİLEŞME VE KONTROL

Ameliyat esnasında burun içine konmuş olan yumuşak silikon tamponlar 2-4 gün sonra, burnun dışındaki kalıp ise 7-10 gün sonra alınır. Dikişler kendiliğinden eriyecektir. Neticede ameliyattan 10-14 gün sonra misafirimizin burnunun dışında herhangi bir şey kalmaz ve normal hayata döner. Şehirdışından veya yurtdışından gelen misafirlerimizi bu aşamadan sonra yeni burunlarını arkadaşlarının da görmesi için yolcu etmekteyiz.

Burnun dışındaki malzemelerin tümü alındıktan sonra misafirimiz banyo yapabilir, denize girebilir, uçak yolculuğu yapabilir. Burnun dışında flaster ya da kalıp varken banyo yapmak isteyen misafirlerimiz vücudunu yıkayabilir başını arkaya atarak kuaförlerin yıkadığı gibi saçını yıkayabilir, burun dışındaki yüz kısmını nemli bezle silebilir. Burnumuzun dışında kalıp yada flaster varken su temasından kaçınılmalıdır.

Septorinoplasti ameliyatından sonra burun ve göz çevresinde geçici morluk ve şişlik oluşur. Kişiden kişiye değişmekle beraber, bu geçici durum ortalama bir hafta içinde düzelir. Morluk ve şişliğin daha az olması için ameliyat sonrasında ilk 2-3 gün boyunca burun çevresine buz ile soğuk uygulaması yapılabilir. Burun estetiğinden 10-14 gün sonra hastamız işine ve sosyal hayatına dönebilir. Ancak doku düzeyinde tamamen iyileşme bir yılı bulmaktadır.

Burun estetiği ameliyatı sonrası üç ay ağır çerçeveli gözlük kullanılmamalıdır, güneşlenmekten kaçınılmalıdır. Daha da önemlisi bir yıl boyunca buruna vurma ve çarpma gibi darbelerden kaçınılmalıdır. Aksi bir durum gerçekleştiğinde mutlaka kontrol için hekime başvurulmalıdır.